Deprem Tırı

GEZİCİ DEPREM SİMÜLASYON EĞİTİM TIRI (GEDSET) EĞİTİMLERİ  

 
Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (BÜ KRDAE), kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı ile tüm bilgi ve deneyimini Türk halkıyla paylaşmak, depremden korunma kültürünün ve bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, Ağustos 2007 – Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Depreme Duyarlılık Günleri projesi gerçekleştirmiştir. 
 
Bu proje kapsamında ortaya çıkarılan ürünlerden biri olan Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tırı (GEDSET) tüm Türkiye’de eğitimler vermektedir.
 
GEDSET içinde 6m x 2.40m alana yerleştirilen oturma odası ve mutfaktan oluşan simülasyon odasında, katılanlara 6 büyüklüğündeki 2010 Elazığ depremi yapay olarak yaşatılmaktadır. Bu uygulamanın amacı vatandaşların deprem şokunu atlatarak kendilerini ve çevresindekileri olası bir afete hazırlamasına yardımcı olurken; basit önlemler alarak afet riskinin azaltılabileceği bilgisini yaygınlaştırmak, kendimize ve çevremizdekilere afetten sonra yardım edebilmek için hazırlıklı olmak ve deprem anında korunma kültürünün oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Uygulama öncesi vatandaşlara 30 dakika süren bir Temel Bilinçlendirme Semineri verildikten sonra TIR’da 5’er kişilik gruplara yaklaşık 5 dakikalık bir uygulamalı eğitim verilmektedir.
GEDSET eğitimleri için aheb@boun.edu.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.
 
2009 Yılında GEDSET Eğitim etkinliği:
31 İlde depremden korunma ve depreme karşı dayanıklı yapı üretimi eğitimi: Eylül 2009 – Aralık 2009 tarihleri arasında, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin katkılarıyla ve işbirliği ile 31 ilde 41 adet ücretsiz eğitim vermiştir. Yapılan eğitimlere Valiler, Belediye Başkanları öğretmenler,öğrenciler,sivil savunma uzmanları, yerel yönetim çalışanları, kamu kururluşu çalışanları ve halktan yaklaşık 25 000 kişi katılmıştır. THBB tarafından depreme karşı dayanıklı yapı üretimi konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan “Deprem Broşürü”; “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası”; yaralanma, kırık, yanık, kimyasal madde tahrişi gibi sıklıkla karşılaşılan vakalara ilişkin temel ilkyardım bilgilerini çizilmiş özel resimler eşliğinde veren “İlk Yardım Kitabı” ve ülkemizde deprem riskine dikkatleri çekmek ve depreme dayanıklı yapı üretiminin önemini vurgulamak amacıyla hazırlanan 4 kısa filmin yer aldığı “Kurabiye Binalar VCD’si” katılımcılara verilmekte ve depreme karşı dayanıklı yapılaşma konusundaki sorular yanıtlanmaktadır. 

 

2010 YILI "KUZEY ANADOLU FAY HATTI TIRI" ETKİNLİKLERİ
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem araştırma Enstitüsü (KRDAE) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) işbirliği ile gerçekleştirilen "KUZEY ANADOLU FAY HATTI TIRI" PROJESİ" ile 20 il ziyaret edildi yaklaşık 40 bin kişi deprem ve zorunlu deprem sigortası konusunda bilinçlendirildi. Fay hattı tırı yaklaşık 4 bin Km yol kat etti.

 

Kandilli Rasathanesinin deneyimli eğitmenlerinden oluşan 10 kişilik ekip ziyaret edilen illerde kamu görevlileri, öğrenciler ve halka depremi, depremden korunma yollarını ve zorunlu deprem sigortasını anlattılar. Kuzey Anadolu Fay Hattı Tırı üzerindeki simülasyon sistemi sayesinde katılımcılar, deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini oğrenme fırsatı buldular.
 
Tıra ziyarete gelen herkese " Deprem Geçecek Hayat Devam Edecek" temalı deprem eğitim seti dağıtıldı.

 

2010 YILI "BATI ANADOLU FAY HATLARI TIRI" ETKINLIKLERI
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), işbirliğiyle hayata geçirilen Fay Hattı TIR'ı projesinin ikinci ayağı Batı Anadolu Fay Hatları Tır’ı projesinin ikinci ayağı sona erdi. Mayıs ve Haziran aylarında Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı dolaşan deprem simülasyon TIR'ının Batı Anadolu Fay Hatları turu 21 Eylül'de ilk durak Bursa'dan başladı, 10 il ve 14 ilçe olmak üzere toplam 24 merkezi ziyaret etti.. Batı Anadolu Fay Hatları boyunca 3 bin 500 km yol kat edip 50 bin kişiye ulaştı. 
 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmenlerinden oluşan ekip ziyaret edilen illerde kamu görevlileri, öğrenciler ve halka depremi, depremden korunma yollarını ve Zorunlu Deprem Sigortası'nı anlattı. Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ındaki simülasyon sistemi sayesinde katılımcılar, deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme fırsatı yakaladı. 
 
Türkiye'de deprem bilincini geliştirmek, depremden korunma yöntemlerini ve Zorunlu Deprem Sigortası'nın önemini anlatmak için yola çıkan Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ının ziyaret ettiği merkezler arasında Bursa, Bandırma, Biga, Edremit, Balıkesir, Bergama, İzmir, Manisa, Akhisar, Salihli, Simav, Afyon, Dinar, Burdur, Denizli, Nazilli, Aydın, Kuşadası, Milas, Bodrum, Muğla, Marmaris, Fethiye ve İstanbul yer alıyor. Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı turunu 12 Kasım Düzce Depremi'nin yıldönümünde İstanbul'da tamamladı..